Ana Sayfaİletişim
1897 Kıbrıs Türk'ünün İlk Lisesi
Lefkoşa Türk Lisesi
Lefkoşa Türk Lisesi

Doç Dr. Tufan Erhürman’dan Lefkoşa Türk Lisesi’nde “İnsan Hakları” Konulu Seminer
Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve Lefkoşa Türk Lisesi tarafından yürütülen “Çok Kültürlü Eğitim Projesi” kapsamında Doç Dr. Tufan Erhürman eğitimcilere “İnsan Hakları” konulu seminer vermiştir.
Tufan Erhürman seminere insan haklarının tanımını yaparak başlamıştır. Bu tanıma göre Erhürman, bir kişinin insan olarak doğmak suretiyle bu hakların hepsine sahip olabileceğini dünyanın neresinde doğduğu, renginin, cinsiyetinin, hangi dine mensup olduğunun hiç önemli olmadığını insan haklarının temelinin eşitlik ilkesine bağlı olduğunu söylemiştir. Ama ne yazık ki günümüzde insan haklarının doğum yeri ile alakalı olarak şekillendiğini ve bunun çok yanlış bir tutum olduğu üzerinde durmuştur.
Her insanın kendi ana dilini öğrenme hakkına sahip olduğunu özel okullar ve devlet okulları arasında fark ortaya çıktığını bu farkın ortadan kaldırılarak eşitliğin sağlanması gerektiğini vurguladı. Tüm öğretmenlerin insan haklarını iyi bilmesi gerektiğini, bunları çocuklara öğretmesini ve yaşatarak uygulamasını istedi. Örneğin öğrencilerin okul idaresine veya Bakanlığa dilekçe yazabilmesinin sağlanması, ilgili birimlerin de otuz gün içerisinde cevap vermesinin önemini vurguladı.
Seminer soru cevap bölümünün ardından sona ermiştir.


Müdürümüzden
Müdürümüzden
LTL_YILLIK_2011_2012
LTL 2011-2012 Yıllığı
LTL Tanıtım Videosu
LTL Tanıtım VideosuCopyright © 2008 - 2019 LTL.
Tüm hakları saklıdır.